wersja kontrastowa A A A

Media o nas

TVP3 Bydgoszcz – Rozmowa dnia – 26.10.2020 r.

Poniedziałek, 26.10.2020
O rozwoju pandemii i aktualnej sytuacji epidemicznej w regionie Mariusz Kluszczyński rozmawiał z Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym w Bydgoszczy.

czytaj więcej

Polskie Radio PiK – Rozmowa dnia – 5.10.2020 r.

Poniedziałek, 5.10.2020
Gościem “Rozmowy dnia” w poniedziałkowy poranek był Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper. Tematem audycji były rekordowe przyrosty przypadków koronawirusa na Kujawach i Pomorzu.

czytaj więcej

TVP3 Bydgoszcz – Zbliżenia – 3.10.2020 r.

Sobota, 3.10.2020
Sezon na grzyby w pełni, choć jak mówią grzybiarze, w lesie jest ich coraz mniej. Piękna pogoda i apetyt na leśne przysmaki zachęcają do grzybobrania. Ale specjaliści apelują, by zbierać tylko te okazy, których jesteśmy pewni. W razie wątpliwości zaglądajmy do atlasów lub korzystajmy z wiedzy ekspertów Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

czytaj więcej

Express Bydgoski – 2.10.2020 r.

Piątek, 2.10.2020
W bydgoskim laboratorium molekularnym znajduje się w wysokiej klasy specjalistyczny sprzęt, w tym automatyczna stacja pipetująca Nimbus, która umożliwia szybką izolację kwasów nukleinowych oraz składanie reakcji real time PCR znacznie skracając czas wykonania analizy. Jednorazowo aparat może przebadać aż 72 próbki.

czytaj więcej

TVP3 Bydgoszcz – Rozmowa dnia – 30.09.2020 r.

Środa, 30.09.2020
GIS podkreśla, że nie ma możliwości odmowy wykonywania testów w kierunku koronawirusa, jeśli jest wskazanie lekarskie. Czy w naszym regionie Sanepid odnotował takie sytuacje? ZNP chce, aby to dyrektorzy szkół a nie Sanepid decydowali o formie nauczania w szkołach – o tym m.in. Grażyna Rakowicz rozmawia z Wojciechem Koper. Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym w Bydgoszczy.

czytaj więcej

TVP3 Bydgoszcz – Rozmowa dnia – 29.09.2020 r.

Wtorek, 29.09.2020
O otwarciu nowoczesnego Laboratorium Badań Molekularnych, wykonywaniu testów na koronawirusa, planach związane z drugą falą pandemii Anna Trzcińska rozmawiała z Krzysztofem Saczką, zastępcą Głównego Inspektora Sanitarnego.

czytaj więcej

Nasza Bydgoszcz – 25.09.2020 r.

Piątek, 25.09.2020
Czy proponowana przez Ministerstwo Zdrowia zasada DDM: Dezynfekcja, Dystans, Maseczka, jest najskuteczniejszą bronią przeciwko koronawirusowi? Gazeta Nasza Bydgoszcz zapytała o to Wojciecha Koper, Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

czytaj więcej

Gazeta Pomorska – 23.09.2020 r.

Środa, 23.09.2020
O tym jak ustrzec siebie i innych przed zakażeniem się koronawirusem, Gazeta Pomorska rozmawiała z Wojciechem Koper, Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym oraz dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

czytaj więcej

TVP3 Bydgoszcz – Zbliżenia – 18.09.2020 r.

Piątek, 18.09.2020
Niskie wynagrodzenia, a w konsekwencji brak rąk do pracy – to rzeczywistość pracowników inspekcji sanitarno-epidemiologicznych. W ostatnich miesiącach to na nich spoczywa ogromna odpowiedzialność w walce z pandemią koronawirusa. O problemach i pomysłach na ich rozwiązanie pracownicy Sanepidu rozmawiali w Toruniu z inicjatywy NSZZ Solidarność.

czytaj więcej

Polskie Radio PiK – Pytać każdy może – 16.09.2020 r.

Środa, 16.09.2020
Nowe uprawnienia lekarzy POZ w związku z pandemią koronawirusa – na ile zmieniają ich pracę? Czy rzeczywiście cała odpowiedzialność za walkę z pandemią została zdjęta z Sanepidu i przerzucona na przychodnie lekarzy rodzinnych? Kogo obecnie się testuje? Jakie muszą być objawy? Kto kieruje na kwarantannę domową? Czy osoba, która ma pozytywny wynik testu, „jest przekierowywana”, w kontakcie ze swoim lekarzem POZ, do specjalisty chorób zakaźnych w najbliższym szpitalu? Co to znaczy „w kontakcie z lekarzem”? Czy lekarz POZ powinien ułatwić choremu kontakt z zakaźnikiem, czy każdy ma go szukać sam? To tylko niektóre pytania, które posłużyły do dyskusji.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Rozmowa dnia – 11.09.2020 r.

Piątek, 11.09.2020
Jak kujawsko-pomorski sanepid przygotowuje się na ewentualny wzrost zachorowań na koronawirusa? Na jakim etapie są przygotowania w regionie do szczepień przeciwko grypie i jaka jest dostępność do tych szczepionek? – o tym m.in. Grażyna Rakowicz porozmawiała z Wojciechem Koper, dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Na zdrowie – 08.09.2020 r.

Wtorek, 08.09.2020
W tym odcinku “Maskuj się!”, czyli wszystko o zasadach bezpieczeństwa w czasie pandemii (Zasad DDM: Dezynfekcja, Dystans, Maseczka). Jak wpływają na koronawirusa środki dezynfekcyjne? Co daje dystans społeczny czyli odległość co najmniej 1,5 metra? Dlaczego tyle? Co lepsze: maseczka czy przyłbica? Jak przed wirusem chroni nas przyłbica, jak maseczka, a jak zwykła chusta? Jak długo, nieprzerwanie powinniśmy te maski ochronne nosić? Jednym z gości był Wojciech Koper, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Region pełen lata – 01.09.2020 r.

Wtorek, 01.09.2020
Odpowiedź na pytanie, jak w nowym roku szkolnym będą funkcjonowały szkoły? Czy są powody do obaw? Jak ważne jest przestrzeganie aktualnych obostrzeń, nakazów i zakazów? Na temat istotności właściwego mycia rąk. O tym, jak wyglądają procedury związane z organizacją i zachowaniem w szkole w nowym roku szkolnym? Odpowiedź na pytanie, czy da się przewidzieć konkretne sytuacje, które mogą się pojawić? Jak należy postępować w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2? Z ekspertami w studiu letnim rozmawia Monika Kamińska.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Zbliżenia – 31.08.2020 r.

Poniedziałek, 31.08.2020
Jednym z tematów dnia jest: przygotowanie szkół na terenie woj. kujawsko-pomorskiego do nowego roku szkolnego, a także Sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. O tym, w jaki sposób postępować w sytuacji, kiedy zachodzi podejrzenie, że uczeń jest chory oraz na temat aktualnej sytuacji epidemicznej w regionie PWIS w Bydgoszczy – Wojciech Koper rozmawiał z Krystyną Rymaszewską.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Zbliżenia – 26.08.2020 r.

Środa, 26.08.2020
Jednym z tematów dnia są kontrole różnego rodzaju miejsc prowadzone przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz funkcjonariuszy Policji. O tym, ile miejsc poddano do tej pory kontroli? Jakiego rodzaju są to miejsca? Co jest sprawdzane podczas takich działań? Ile wynoszą kary za nieprzestrzeganiem przepisów przeciwepidemicznych? Jak wygląda sytuacja dot. kontroli prowadzonych na terenie Ciechocinka? Na powyższe pytania podczas rozmowy z Krystyną Rymaszewską odpowiedział PWIS w Bydgoszczy – Wojciech Koper.

czytaj więcej

Polskie Radio PiK – Pytać każdy może – 26.08.2020 r.

Środa, 26.08.2020
O tym, czy szkoły są w obecnym czasie bezpiecznym miejscem? Odpowiedź na pytanie, czy dyrektorzy szkół zgłaszają obawy przed rozpoczęciem roku szkolnego? Jakie są najczęściej zadawane pytania? O wytycznych dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek. Na temat sytuacji dot. koronawirusa SARS-CoV-2 w woj. kujawsko-pomorskim. O tym, jakie muszą być spełnione warunki, by wprowadzić konkretny model nauczania? Na temat ewentualnych sankcji związanych z niewypełnianiem obowiązku szkolnego. Odpowiedź na pytanie, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko zakażenia nauczycieli oraz jak zadbać o ich bezpieczeństwo? Przypomnienie o ważnych zasadach takich, jak dystans społeczny oraz noszenie maseczek. O tym, jak wygląda kwestia transmisji wirusa wśród dzieci? Odpowiedź na pytanie, jak zorganizować inaugurację roku szkolnego? Na te i wiele innych pytań (również radiosłuchaczy) oraz zagadnień w audycji prowadzonej przez Magdę Jasińską odpowiedzi udzielili eksperci.

czytaj więcej

Polskie Radio PiK – Rozmowa dnia – 18.08.2020 r.

Wtorek, 18.08.2020
O aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem SARS-CoV-2 (liczba osób zakażonych, liczba wykonywanych testów) w woj. kujawsko-pomorskim. Na temat przestrzegania nakazów oraz prowadzanych przez organy PIS wraz z funkcjonariuszami policji/straży miejskiej kontroli. Odpowiedź na pytania, kiedy możemy spodziewać się drugiej fali i czy mamy powody do obaw. O przygotowaniach szkół do nowego roku szkolnego oraz zaleceniach z tym związanych. Na temat szczepień przeciwko grypie. Na te i wiele innych pytań oraz zagadnień w rozmowie z Magdą Jasińską odpowiedzi udzielił Wojciech Koper – PWIS w Bydgoszczy.

czytaj więcej

Polskie Radio PiK – Pytać każdy może – 15.07.2020 r.

Środa, 15.07.2020
O danych statystycznych dot. form wypoczynku w woj. kujawsko-pomorskim w roku 2019 i 2020. Na temat wytycznych dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży dopasowanych do obecnej sytuacji związanej z zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2. Przedstawienie kwestii dot. organizacji wypoczynku z punktu widzenia organizatora. O istotności zachowania dystansu społecznego w celu minimalizacji ryzyka oraz dużej świadomości organizatorów. Odpowiedź na pytania dot. wymogów w zakresie bezpieczeństwa oraz oświadczeń składanych przez rodziców/opiekunów dzieci (brak konieczności wykonywania badań). Na temat przeprowadzonych dotychczas kontroli w powyższych miejscach oraz innych zagrożeń w okresie wakacyjnym. Na te i wiele innych pytań oraz zagadnień w audycji prowadzonej przez Monikę Siwak-Waloszewską odpowiedzi udzielili eksperci.

czytaj więcej

Polskie Radio PiK – Pytać każdy może – 10.06.2020 r.

Środa, 10.06.2020
O tym, dlaczego nadal musimy nosić maseczki w przestrzeni publicznej. Odpowiedź na pytanie, czy mamy do czynienia z epidemią, która się „wypłaszcza”? O tym, czym jest transmisja pozioma. Odpowiedź na pytania dot. działań związanych z nakładaniem kar w związku z niestosowaniem się m.in. do obowiązku noszenia maseczek w niektórych miejscach. O sytuacji w bydgoskim żłobku miejskim oraz przedterminowych wyborach w Aleksandrowie Kujawskim i wyborach uzupełniających w Ciechocinku. Odpowiedź na pytania dot. testowania, liczby wykonywanych testów oraz odkażania. O sytuacji związanej z koronawirusem oraz grypą w woj. kujawsko-pomorskim. Na te i wiele innych pytań (również radiosłuchaczy) oraz zagadnień w audycji prowadzonej przez Magdę Jasińską odpowiedzi udzielili eksperci.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Rozmowa Dnia – 05.06.2020 r.

Piątek, 05.06.2020
O sytuacji związanej ze stwierdzaniem zakażenia koronawirusem u opiekunki w jednym z bydgoskich żłobków. Na temat wytycznych dla kolejnych miejsc w związku z kolejnym etapem odmrażania gospodarki – m.in. basenów, saun, siłowni i klubów fitness oraz salonów masażu. O aktualnych wytycznych GIS dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,. Na temat pracowników PSSE woj. kuj.-pom. wspierających Śląsk. O wpływie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 na liczbę zachorowań na grypę, infekcje grypopodobne oraz ostre zakażenia dróg oddechowych w woj. kuj.-pom. oraz istotności szczepień przeciwko grypie PWIS w Bydgoszczy – Wojciech Koper rozmawiał z Mariuszem Kluszczyńskim.

czytaj więcej

Polskie Radio PiK – Pytać każdy może – 21.05.2020 r.

Czwartek, 21.05.2020
O tym, na kim spoczywa w obecnym czasie organizacja pracy. Odpowiedź na pytanie, co musi zrobić przedsiębiorca, by móc wznowić usługi? O kwestiach dot. urlopów, okresowych badań lekarskich, szkoleń BHP oraz środków ochrony osobistej. Odpowiedź na pytania, jakie wymagania muszą spełnić miejsca, takie jak salony fryzjerskie, salony kosmetyczne oraz punkty gastronomiczne (restauracje, kawiarnie, bary itp.)? O sytuacji związanej z koronawirusem w woj. kujawsko-pomorskim oraz wsparciu Śląska. Na te i wiele innych pytań (również radiosłuchaczy) oraz zagadnień w audycji prowadzonej przez Magdę Jasińską odpowiedzi udzielili eksperci.

czytaj więcej

Polskie Radio PiK – Pytać każdy może – 13.05.2020 r.

Środa, 13.05.2020
O tym, jakie są dane dot. sytuacji związanej z koronawirusem w woj. kujawsko-pomorskim. Odpowiedź na pytanie, czy jesteśmy gotowi na odmrażanie gospodarki i znoszenie obostrzeń (w nawiązaniu do konferencji prasowej Premiera nt. III etapu znoszenia obostrzeń związanych z koronawirusem)? O testach oraz kwestiach testowania społeczeństwa, personelu medycznego oraz personelu placówek, takich jak DPS, ZOL i ZOD. Odpowiedź na pytania dot. kwarantanny oraz środków ochrony osobistej – maseczek. O stosowaniu się do obostrzeń oraz działaniach i karach dot. nieprzestrzegania nakazów i zakazów, a także zasad kwarantanny. Na te i wiele innych pytań (również radiosłuchaczy) oraz zagadnień w audycji prowadzonej przez Magdę Jasińską odpowiedzi udzielili eksperci.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Zbliżenia – 12.05.2020 r.

Wtorek, 12.05.2020
Jednym z tematów dnia jest wsparcie Śląska w walce z koronawirusem. Gdzie i w jakiej liczbie udali się pracownicy z naszego regionu? Jaką Powiatową Stację województwa śląskiego będą wspierać? Jakie zadania przed nimi stoją? Na czym polega dochodzenie epidemiologiczne? O tym, jak długo potrwa wsparcie, a także na temat innych kwestii w powyższym zakresie PWIS w Bydgoszczy – Wojciech Koper rozmawiał z Martą Jastrzębską.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Gość poranka – 27.02.2020 r.

Czwartek, 27.02.2020
O tym, czy województwo kujawsko-pomorskie jest gotowe na koronawirusa, a także o największych problemach w przekazach (również medialnych). Ocena stanu służb sanitarnych i medycznych oraz próba diagnozy panującego napięcia. Odpowiedź na pytania, gdzie szukać rzetelnych informacji i jak chronić się przed wirusem. O tym, kto jest najbardziej narażony oraz co może sprzyjać wygaszaniu koronawirusa.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Gość poranka – 28.01.2020 r.

Wtorek, 28.01.2020
O nowym koronawirusie 2019-nCoV, zagrożeniach z nim związanych, a także o sytuacji w tej kwestii w województwie, kraju i na świecie. Na temat działań dot. osób podróżujących oraz postępowaniem z osobami, co do których zachodzi podejrzenie zakażenia. O tym, jak zabezpieczać się przed zachorowaniem.

czytaj więcej

TVP3 Bydgoszcz – Region pełen lata – 10.07.2019 r.

Czwartek, 11.07.2019
Odpowiedź na pytanie, czy zmieniający się klimat wpływa na populację kleszczy i zapadalność na boreliozę. Wyjaśnienie, skąd bierze się borelioza oraz dlaczego obecnie mówi się o niej tak wiele. Wskazanie, kiedy i w jaki sposób ujawnia się choroba. Podkreślenie wagi, jaką w przypadku pokłucia stanowi czas.

czytaj więcej

Polskie Radio PiK – Pytać każdy może – 25.06.2019 r.

Środa, 26.06.2019
O tym, gdzie znajdziemy informację dot. listy szczepień obowiązkowych i zalecanych przed egzotycznymi wycieczkami? Odpowiedź na pytanie, kto powinien się zaszczepić, kiedy należy przeprowadzić szczepienie i jakie wiążą się z tym koszta? Wskazanie, jak ważna jest rola lekarza w medycynie podróży. O tym, jakie szczepienie należy wykonać przed wyjazdem w konkretny rejon świata? Na co zwracać uwagę podczas pobytu za granicą oraz po powrocie do kraju?

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Z pierwszej ręki – 17.04.2019 r.

Czwartek, 18.04.2019
O tym, czym tak naprawdę są kleszcze, gdzie możemy się z nimi zetknąć i jakie stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Odpowiedź na pytania, jakie są objawy zakażenia boreliozą oraz w jaki sposób chronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu, a także innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Czas na interwencję – 28.11.2018 r.

Poniedziałek, 03.12.2018
O tym, jak ważna jest edukacja w zakresie środków zastępczych. Odpowiedź na pytanie, czym są nowe narkotyki oraz jakie są przyczyny sięgania po nie. Na temat danych dot. przestępstw oraz zatruć środkami zastępczymi. O tym, czy da się przewidzieć reakcję organizmu na tego typu środki oraz jak trudne jest leczenie osób, które je zażyły.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Zbliżenia – 22.11.2018 r.

Czwartek, 29.11.2018
Jednym z tematów dnia są zakażenia szpitalne (m.in. Klebsiella pneumoniae typu NDM). Jak ograniczyć ich rozprzestrzenianie się? Jakie działania wdrożyć? Dlaczego tak ważne jest zgłaszanie zakażeń szpitalnych? O tym, dlaczego tak istotny jest właściwy nadzór, a także innych ważnych kwestiach w powyższym zakresie mówiono podczas warsztatów poświęconych zagrożeniom w obszarze zakażeń szpitalnych.   

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Rozmowa dnia – 22.11.2018 r.

Wtorek, 27.11.2018
Na temat zakażeń szpitalnych, danych w tym zakresie, a także możliwych form zapobiegania ich rozprzestrzeniania się. O warsztatach poświęconych zagrożeniom w obszarze zakażeń szpitalnych, a także o tym, jak ważne jest ich zgłaszanie. Na temat pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej i przyczyn wzrostu zachorowań na odrę. O ważnej roli szczepień oraz niebezpieczeństw i zagrożeń związanych z odrą, a także innych kwestii w powyższym zakresie, z ekspertem w studiu.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Z pierwszej ręki – 16.10.2018 r.

Piątek, 19.10.2018
Na temat nowego programu edukacyjnego pn. „Dopalacze – trzecia strona zjawiska”, a także jego realizacji, adresatach oraz celach z nim związanych. O skali zjawiska oraz grupach najczęściej sięgających po nowe narkotyki. O tym, jak niebezpieczne są środki zastępcze oraz jakie skutki wiążą się z zażywaniem tzw. „dopalaczy”, a także innych kwestiach związanych z tematem.  

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Z pierwszej ręki – 15.10.2018 r.

Poniedziałek, 15.10.2018
O pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej oraz o tym, z czego wynika wysoki wskaźnik zachorowań na odrę. Na temat drastycznego spadku wyszczepialności oraz niebezpieczeństw i zagrożeń związanych z odrą jako wysoce zakaźną chorobą, a także innych kwestii w powyższym zakresie z ekspertami w studiu, którymi są:    dr n. o zdr. inż. Jerzy Kasprzak – Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy oraz dr n. med. Paweł Rajewski.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Zbliżenia – 02.10.2018 r.

Czwartek, 04.10.2018
Jednym z tematów dnia jest walka z „dopalaczami” – środkami, które mimo likwidacji handlu w sklepach stacjonarnych, wciąż są łatwo dostępne w internecie. O problemach związanych z dopalaczami (m.in. nieprzewidywalnym, trudnym do zdiagnozowania składzie, zaskakującym sposobie produkcji, przyczynach sięgania po środki zastępcze, powiatach, w których problemem ten jest największy), a także wspólnych działaniach zrealizowanych przez PIS.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Region pełen lata – 11.07.2018 r.

Czwartek, 12.07.2018
Odpowiedź na pytanie, jakie zagrożenie stanowią kleszcze. Wyjaśnienie, w jaki sposób i w jakim czasie dochodzi do zakażenia Boreliozą i KZM. O tym, kiedy udać się do lekarza, jakie objawy powinny nas zaniepokoić oraz jakie są możliwe powikłania związane z Boreliozą. Na temat dostępnych form ochrony przed kleszczami, szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu oraz badań na obecność DNA Borrelia spp. w kleszczu wykonywanych w WSSE w Bydgoszczy.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Z pierwszej ręki – 19.06.2018 r.

Środa, 20.06.2018
 O tym, co jest największym wrogiem mogącym doprowadzić do zatrucia pokarmowego podczas wakacji, o czynnikach sprzyjających zakażeniom/zatruciom pokarmowym. Odpowiedź na pytanie, jakich miejsc unikać, gdzie być czujnym. O narażeniu na inne, obce patogeny podczas wyjazdów a także konieczności udania się do miejscowego lekarza w trakcie zagranicznego wyjazdu w przypadku braku działania leków zakupionych w Polsce.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Z pierwszej ręki – 17.04.2018 r.

Piątek, 20.04.2018
O tym, gdzie możemy zetknąć się z kleszczem, co przyciąga pajęczaki, jakie stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, w jaki sposób dochodzi do zakażenia boreliozą, kleszczowym zapaleniem mózgu i innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Odpowiedź na pytanie, jak usunąć pajęczaka z naszego ciała i czego się wystrzegać.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Na zdrowie – 20.03.2018 r.

Poniedziałek, 26.03.2018
O tym, czym są szczepionki i jakie jest ich działanie, na temat szczepionek skojarzonych, niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz prawdopodobieństwie ich wystąpienia, o skuteczności i bezpieczeństwie szczepień ochronnych, Programie Szczepień Ochronnych, szczepieniach obowiązkowych i zalecanych, osobach uchylających się od wykonania obowiązku szczepień ochronnych.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Dobrze wiedzieć – 15.03.2018 r.

Środa, 21.03.2018
O chorobach „brudnych rąk” związanych z nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny, o problemie rosnącej liczby zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A, stanie higieny dawniej i dziś,  istotności prowadzenia monitoringu jakości wody oraz natychmiastowych działaniach podejmowanych w przypadku jej skażenia, a także wielu innych kwestiach w tym zakresie z ekspertami w studiu, którymi są:  dr n. o zdr. inż. Jerzy Kasprzak.

czytaj więcej

Polskie Radio PiK – Pytać każdy może – 10.01.2018 r.

Poniedziałek, 15.01.2018
Czym są suplementy diety? Jak wygląda proces wprowadzenia ich przez producenta na rynek? Czy nadużywanie przez Polaków suplementów diety to już poważny problem? Na te i wiele innych pytań w audycji prowadzonej przez Magdalenę Jasińską odpowiedzi udzielili eksperci w studiu, którymi są:   Karolina Grochowska – asystent Oddziału Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku  Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Akcja Innowacja – 03.11.2017 r.

Poniedziałek, 06.11.2017
O problemach związanych z jedzeniem (problemie głodu, a zarazem wyrzucania jedzenia), bezpieczeństwie żywności i różnicy pomiędzy terminem przydatności do spożycia a datą minimalnej trwałości, pozytywnych stronach oraz niebezpieczeństwach związanych z funkcjonowaniem jadłodzielni, a także wielu innych kwestiach dotyczących pożywienia z ekspertami w studiu, którymi są: Angelika Drab-Rybczyńska – Zastępca Kierownika Oddziału Higieny Żywności.

czytaj więcej

Wystawa „Ludzka twarz urzędniczki” – nasza bohaterka obala stereotypy

Piątek, 28.04.2017

Źródło: Gazeta Pomorska, 26.04.2017

czytaj więcej

Renowacja elementów holu w budynku A zachwyca

Czwartek, 27.04.2017

„Odnawiają wnętrza XIX-wiecznej willi Kollwitzów. Efekt powala!”
Źródło: Gazeta Wyborcza, 25.04.2017 r.

czytaj więcej

Pani Ela – urzędniczka z pasją i uśmiechem!

Środa, 26.04.2017
Źródło: Gazeta Pomorska, 21.04.2017

czytaj więcej

Walka trwa już 6 lat, a problem dopalaczy cały czas występuje

Wtorek, 08.11.2016
Na temat problemu, jaki stanowią dziś środki zastępcze, tzw. „dopalacze” oraz konieczności dotarcia do młodych ludzi, by nie niszczyli swego zdrowia i osobowości mówił podczas konferencji PWIS w Bydgoszczy – dr n. o zdr. inż. Jerzy Kasprzak oraz zaproszeni prelegenci.
Źródło: bydgoszcz24.pl, 03.11.2016 r.  

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Samorządni – 02.11.2016 r.

Piątek, 04.11.2016
O walce ze środkami zastępczymi, tzw. „dopalaczami” oraz zagrożeniu związanym z nowymi narkotykami z ekspertami w studiu, którymi są:   dr n. o zdr. inż. Jerzy Kasprzak – Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy, podinsp. Monika Chlebicz – rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy, pan Marek Gralik – Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, oraz pani Barbara Domagała.

czytaj więcej

Pracownicy WSSE w Bydgoszczy udzielą cennych rad oraz pomogą w identyfikacji grzybów

Środa, 03.08.2016
Źródło: Express Bydgoski, 02.08.2016

czytaj więcej

Rozmowa na temat stanu bezpieczeństwa sanitarnego w regionie

Środa, 15.06.2016
Źródło: metropoliabydgoska.pl ,15.06.2016

czytaj więcej

Żywność w Polsce wolna od zanieczyszczeń wirusowych

Czwartek, 28.04.2016
Na temat gotowości do przeprowadzania badań żywności oraz dotychczasowych wynikach tych badań mówi Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy – dr n. o zdr. Jerzy Kasprzak.       Źródło: www.radiopik.pl, 27.04.2016 r.   Więcej informacji oraz rozmowa z Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym na stronie Polskiego Radia.

czytaj więcej

Kleszcze zdolne przetrwać trudne warunki pogodowe

Środa, 27.04.2016
O wpływie warunków pogodowych na liczebność kleszczy oraz na temat zdolności przetrwania pajęczaków w bardzo trudnych warunkach mówi Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy – dr n. o zdr. inż. Jerzy Kasprzak.
Źródło:  www.radiopik.pl, 25.04.2016 r.Więcej informacji oraz rozmowa z Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym  na stronie Polskiego Radia.

czytaj więcej

Nowoczesność i bezpieczeństwo – otwarto nowe Laboratorium Molekularne przy WSSE w Bydgoszczy

Środa, 23.03.2016
Źródło: Gazeta Pomorska, 22.03.2016

czytaj więcej

Nowa Pracownia Molekularna gotowa do działania!

Środa, 23.03.2016
Źródło: Gazeta Wyborcza, 22.03.2016

czytaj więcej

Nowoczesna Pracownia Molekularna rozprawi się z wirusami

Środa, 23.03.2016
Na temat doskonale wyposażonego laboratorium (jednego z najnowocześniejszych w kraju) oraz możliwości badawczych z tym związanych mówią: Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego – Grzegorz Hudzik oraz Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy – dr n. o zdr. inż. Jerzy Kasprzak.       Źródło: www.radiopik.pl, 10.12.2015 r.   Więcej informacji oraz Audycja “Popołudnie z nami” na stronie Polskiego Radia.

czytaj więcej

TVP3 Bydgoszcz – Aktualności – Zdrowie – 21.03.2016 r.

Środa, 23.03.2016
W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej uruchomiono – jak podkreślają specjaliści – Laboratorium Molekularne na miarę XXI wieku. Pracownia, dzięki nowoczesnym urządzeniom, daje ogromne możliwości w walce z bakteriami i wirusami. O badaniach, jakie można będzie w niej przeprowadzić mówią m.in.: Anna Szczypińska – kierownik Pracowni Molekularnej WSSE w Bydgoszczy, Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego – Grzegorz Hudzik.

czytaj więcej

Szczepienia ochronne mogą wyeliminować zachorowania na groźne choroby

Środa, 27.01.2016
Źródło: Express Bydgoski, 26.01.2016

czytaj więcej

Drukuj

Informacja o Ochronie Danych i plikach cookies

Szanowny Użytkowniku,
zanim zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji.

Przetwarzanie danych osobowych

Od dnia 25 maja 2018 r. weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, tzw. RODO). Zgodnie z ww. przepisami przygotowaliśmy dla Państwa informację o zasadach przetwarzania przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną Państwa danych osobowych. Zapraszamy do zapoznania się z nią na stronie: http://pwisbydgoszcz.pl/.

Ciasteczka (cookies), itp.

Nasz serwis wykorzystuje ciasteczka (tzw. “cookies”), czyli małe pliki tekstowe wysyłane do komputera odwiedzającego identyfikujące go w sposób potrzebny do uproszczenia i przyspieszenia działania serwisu. Ciasteczka nie zawierają żadnych danych osobowych, są też nieszkodliwe dla komputera, jak również dla użytkownika. Każdy użytkownik może je wyłączyć w ustawieniach własnej przeglądarki, ograniczając jednak tym samym funkcjonalność serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym, w każdej chwili możesz zmienić te ustawienia.