wersja kontrastowa A A A

Media o nas

TVP 3 Bydgoszcz – Gość poranka – 27.02.2020 r.

Czwartek, 27.02.2020
O tym, czy województwo kujawsko-pomorskie jest gotowe na koronawirusa, a także o największych problemach w przekazach (również medialnych). Ocena stanu służb sanitarnych i medycznych oraz próba diagnozy panującego napięcia. Odpowiedź na pytania, gdzie szukać rzetelnych informacji i jak chronić się przed wirusem. O tym, kto jest najbardziej narażony oraz co może sprzyjać wygaszaniu koronawirusa

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Gość poranka – 28.01.2020 r.

Wtorek, 28.01.2020
O nowym koronawirusie 2019-nCoV, zagrożeniach z nim związanych, a także o sytuacji w tej kwestii w województwie, kraju i na świecie. Na temat działań dot. osób podróżujących oraz postępowaniem z osobami, co do których zachodzi podejrzenie zakażenia. O tym, jak zabezpieczać się przed zachorowaniem.

czytaj więcej

TVP3 Bydgoszcz – Region pełen lata – 10.07.2019 r.

Czwartek, 11.07.2019
Odpowiedź na pytanie, czy zmieniający się klimat wpływa na populację kleszczy i zapadalność na boreliozę. Wyjaśnienie, skąd bierze się borelioza oraz dlaczego obecnie mówi się o niej tak wiele. Wskazanie, kiedy i w jaki sposób ujawnia się choroba. Podkreślenie wagi, jaką w przypadku pokłucia stanowi czas.

czytaj więcej

Polskie Radio PiK – Pytać każdy może – 25.06.2019 r.

Środa, 26.06.2019
O tym, gdzie znajdziemy informację dot. listy szczepień obowiązkowych i zalecanych przed egzotycznymi wycieczkami? Odpowiedź na pytanie, kto powinien się zaszczepić, kiedy należy przeprowadzić szczepienie i jakie wiążą się z tym koszta? Wskazanie, jak ważna jest rola lekarza w medycynie podróży. O tym, jakie szczepienie należy wykonać przed wyjazdem w konkretny rejon świata? Na co zwracać uwagę podczas pobytu za granicą oraz po powrocie do kraju?

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Z pierwszej ręki – 17.04.2019 r.

Czwartek, 18.04.2019
O tym, czym tak naprawdę są kleszcze, gdzie możemy się z nimi zetknąć i jakie stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Odpowiedź na pytania, jakie są objawy zakażenia boreliozą oraz w jaki sposób chronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu, a także innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Czas na interwencję – 28.11.2018 r.

Poniedziałek, 03.12.2018
O tym, jak ważna jest edukacja w zakresie środków zastępczych. Odpowiedź na pytanie, czym są nowe narkotyki oraz jakie są przyczyny sięgania po nie. Na temat danych dot. przestępstw oraz zatruć środkami zastępczymi. O tym, czy da się przewidzieć reakcję organizmu na tego typu środki oraz jak trudne jest leczenie osób, które je zażyły.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Zbliżenia – 22.11.2018 r.

Czwartek, 29.11.2018
Jednym z tematów dnia są zakażenia szpitalne (m.in. Klebsiella pneumoniae typu NDM). Jak ograniczyć ich rozprzestrzenianie się? Jakie działania wdrożyć? Dlaczego tak ważne jest zgłaszanie zakażeń szpitalnych? O tym, dlaczego tak istotny jest właściwy nadzór, a także innych ważnych kwestiach w powyższym zakresie mówiono podczas warsztatów poświęconych zagrożeniom w obszarze zakażeń szpitalnych.   

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Rozmowa dnia – 22.11.2018 r.

Wtorek, 27.11.2018
Na temat zakażeń szpitalnych, danych w tym zakresie, a także możliwych form zapobiegania ich rozprzestrzeniania się. O warsztatach poświęconych zagrożeniom w obszarze zakażeń szpitalnych, a także o tym, jak ważne jest ich zgłaszanie. Na temat pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej i przyczyn wzrostu zachorowań na odrę. O ważnej roli szczepień oraz niebezpieczeństw i zagrożeń związanych z odrą, a także innych kwestii w powyższym zakresie, z ekspertem w studiu.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Z pierwszej ręki – 16.10.2018 r.

Piątek, 19.10.2018
Na temat nowego programu edukacyjnego pn. „Dopalacze – trzecia strona zjawiska”, a także jego realizacji, adresatach oraz celach z nim związanych. O skali zjawiska oraz grupach najczęściej sięgających po nowe narkotyki. O tym, jak niebezpieczne są środki zastępcze oraz jakie skutki wiążą się z zażywaniem tzw. „dopalaczy”, a także innych kwestiach związanych z tematem.  

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Z pierwszej ręki – 15.10.2018 r.

Poniedziałek, 15.10.2018
O pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej oraz o tym, z czego wynika wysoki wskaźnik zachorowań na odrę. Na temat drastycznego spadku wyszczepialności oraz niebezpieczeństw i zagrożeń związanych z odrą jako wysoce zakaźną chorobą, a także innych kwestii w powyższym zakresie z ekspertami w studiu, którymi są:    dr n. o zdr. inż. Jerzy Kasprzak – Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy oraz dr n. med. Paweł Rajewski.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Zbliżenia – 02.10.2018 r.

Czwartek, 04.10.2018
Jednym z tematów dnia jest walka z „dopalaczami” – środkami, które mimo likwidacji handlu w sklepach stacjonarnych, wciąż są łatwo dostępne w internecie. O problemach związanych z dopalaczami (m.in. nieprzewidywalnym, trudnym do zdiagnozowania składzie, zaskakującym sposobie produkcji, przyczynach sięgania po środki zastępcze, powiatach, w których problemem ten jest największy), a także wspólnych działaniach zrealizowanych przez PIS.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Region pełen lata – 11.07.2018 r.

Czwartek, 12.07.2018
Odpowiedź na pytanie, jakie zagrożenie stanowią kleszcze. Wyjaśnienie, w jaki sposób i w jakim czasie dochodzi do zakażenia Boreliozą i KZM. O tym, kiedy udać się do lekarza, jakie objawy powinny nas zaniepokoić oraz jakie są możliwe powikłania związane z Boreliozą. Na temat dostępnych form ochrony przed kleszczami, szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu oraz badań na obecność DNA Borrelia spp. w kleszczu wykonywanych w WSSE w Bydgoszczy.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Z pierwszej ręki – 19.06.2018 r.

Środa, 20.06.2018
 O tym, co jest największym wrogiem mogącym doprowadzić do zatrucia pokarmowego podczas wakacji, o czynnikach sprzyjających zakażeniom/zatruciom pokarmowym. Odpowiedź na pytanie, jakich miejsc unikać, gdzie być czujnym. O narażeniu na inne, obce patogeny podczas wyjazdów a także konieczności udania się do miejscowego lekarza w trakcie zagranicznego wyjazdu w przypadku braku działania leków zakupionych w Polsce.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Z pierwszej ręki – 17.04.2018 r.

Piątek, 20.04.2018
O tym, gdzie możemy zetknąć się z kleszczem, co przyciąga pajęczaki, jakie stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, w jaki sposób dochodzi do zakażenia boreliozą, kleszczowym zapaleniem mózgu i innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Odpowiedź na pytanie, jak usunąć pajęczaka z naszego ciała i czego się wystrzegać.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Na zdrowie – 20.03.2018 r.

Poniedziałek, 26.03.2018
O tym, czym są szczepionki i jakie jest ich działanie, na temat szczepionek skojarzonych, niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz prawdopodobieństwie ich wystąpienia, o skuteczności i bezpieczeństwie szczepień ochronnych, Programie Szczepień Ochronnych, szczepieniach obowiązkowych i zalecanych, osobach uchylających się od wykonania obowiązku szczepień ochronnych.

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Dobrze wiedzieć – 15.03.2018 r.

Środa, 21.03.2018
O chorobach „brudnych rąk” związanych z nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny, o problemie rosnącej liczby zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A, stanie higieny dawniej i dziś,  istotności prowadzenia monitoringu jakości wody oraz natychmiastowych działaniach podejmowanych w przypadku jej skażenia, a także wielu innych kwestiach w tym zakresie z ekspertami w studiu, którymi są:  dr n. o zdr. inż. Jerzy Kasprzak.

czytaj więcej

Polskie Radio PiK – Pytać każdy może – 10.01.2018 r.

Poniedziałek, 15.01.2018
Czym są suplementy diety? Jak wygląda proces wprowadzenia ich przez producenta na rynek? Czy nadużywanie przez Polaków suplementów diety to już poważny problem? Na te i wiele innych pytań w audycji prowadzonej przez Magdalenę Jasińską odpowiedzi udzielili eksperci w studiu, którymi są:   Karolina Grochowska – asystent Oddziału Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku  Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Akcja Innowacja – 03.11.2017 r.

Poniedziałek, 06.11.2017
O problemach związanych z jedzeniem (problemie głodu, a zarazem wyrzucania jedzenia), bezpieczeństwie żywności i różnicy pomiędzy terminem przydatności do spożycia a datą minimalnej trwałości, pozytywnych stronach oraz niebezpieczeństwach związanych z funkcjonowaniem jadłodzielni, a także wielu innych kwestiach dotyczących pożywienia z ekspertami w studiu, którymi są: Angelika Drab-Rybczyńska – Zastępca Kierownika Oddziału Higieny Żywności.

czytaj więcej

Wystawa „Ludzka twarz urzędniczki” – nasza bohaterka obala stereotypy

Piątek, 28.04.2017

Źródło: Gazeta Pomorska, 26.04.2017

czytaj więcej

Renowacja elementów holu w budynku A zachwyca

Czwartek, 27.04.2017

„Odnawiają wnętrza XIX-wiecznej willi Kollwitzów. Efekt powala!”
Źródło: Gazeta Wyborcza, 25.04.2017 r.

czytaj więcej

Pani Ela – urzędniczka z pasją i uśmiechem!

Środa, 26.04.2017
Źródło: Gazeta Pomorska, 21.04.2017

czytaj więcej

Walka trwa już 6 lat, a problem dopalaczy cały czas występuje

Wtorek, 08.11.2016
Na temat problemu, jaki stanowią dziś środki zastępcze, tzw. „dopalacze” oraz konieczności dotarcia do młodych ludzi, by nie niszczyli swego zdrowia i osobowości mówił podczas konferencji PWIS w Bydgoszczy – dr n. o zdr. inż. Jerzy Kasprzak oraz zaproszeni prelegenci.
Źródło: bydgoszcz24.pl, 03.11.2016 r.  

czytaj więcej

TVP 3 Bydgoszcz – Samorządni – 02.11.2016 r.

Piątek, 04.11.2016
O walce ze środkami zastępczymi, tzw. „dopalaczami” oraz zagrożeniu związanym z nowymi narkotykami z ekspertami w studiu, którymi są:   dr n. o zdr. inż. Jerzy Kasprzak – Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy, podinsp. Monika Chlebicz – rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy, pan Marek Gralik – Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, oraz pani Barbara Domagała.

czytaj więcej

Pracownicy WSSE w Bydgoszczy udzielą cennych rad oraz pomogą w identyfikacji grzybów

Środa, 03.08.2016
Źródło: Express Bydgoski, 02.08.2016

czytaj więcej

Rozmowa na temat stanu bezpieczeństwa sanitarnego w regionie

Środa, 15.06.2016
Źródło: metropoliabydgoska.pl ,15.06.2016

czytaj więcej

Żywność w Polsce wolna od zanieczyszczeń wirusowych

Czwartek, 28.04.2016
Na temat gotowości do przeprowadzania badań żywności oraz dotychczasowych wynikach tych badań mówi Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy – dr n. o zdr. Jerzy Kasprzak.       Źródło: www.radiopik.pl, 27.04.2016 r.   Więcej informacji oraz rozmowa z Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym na stronie Polskiego Radia.

czytaj więcej

Kleszcze zdolne przetrwać trudne warunki pogodowe

Środa, 27.04.2016
O wpływie warunków pogodowych na liczebność kleszczy oraz na temat zdolności przetrwania pajęczaków w bardzo trudnych warunkach mówi Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy – dr n. o zdr. inż. Jerzy Kasprzak.
Źródło:  www.radiopik.pl, 25.04.2016 r.Więcej informacji oraz rozmowa z Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym  na stronie Polskiego Radia.

czytaj więcej

Nowoczesność i bezpieczeństwo – otwarto nowe Laboratorium Molekularne przy WSSE w Bydgoszczy

Środa, 23.03.2016
Źródło: Gazeta Pomorska, 22.03.2016

czytaj więcej

Nowa Pracownia Molekularna gotowa do działania!

Środa, 23.03.2016
Źródło: Gazeta Wyborcza, 22.03.2016

czytaj więcej

Nowoczesna Pracownia Molekularna rozprawi się z wirusami

Środa, 23.03.2016
Na temat doskonale wyposażonego laboratorium (jednego z najnowocześniejszych w kraju) oraz możliwości badawczych z tym związanych mówią: Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego – Grzegorz Hudzik oraz Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy – dr n. o zdr. inż. Jerzy Kasprzak.       Źródło: www.radiopik.pl, 10.12.2015 r.   Więcej informacji oraz Audycja “Popołudnie z nami” na stronie Polskiego Radia.

czytaj więcej

TVP3 Bydgoszcz – Aktualności – Zdrowie – 21.03.2016 r.

Środa, 23.03.2016
W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej uruchomiono – jak podkreślają specjaliści – Laboratorium Molekularne na miarę XXI wieku. Pracownia, dzięki nowoczesnym urządzeniom, daje ogromne możliwości w walce z bakteriami i wirusami. O badaniach, jakie można będzie w niej przeprowadzić mówią m.in.: Anna Szczypińska – kierownik Pracowni Molekularnej WSSE w Bydgoszczy, Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego – Grzegorz Hudzik.

czytaj więcej

Szczepienia ochronne mogą wyeliminować zachorowania na groźne choroby

Środa, 27.01.2016
Źródło: Express Bydgoski, 26.01.2016

czytaj więcej

Drukuj

Informacja o Ochronie Danych i plikach cookies

Szanowny Użytkowniku,
zanim zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji.

Przetwarzanie danych osobowych

Od dnia 25 maja 2018 r. weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, tzw. RODO). Zgodnie z ww. przepisami przygotowaliśmy dla Państwa informację o zasadach przetwarzania przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną Państwa danych osobowych. Zapraszamy do zapoznania się z nią na stronie: http://pwisbydgoszcz.pl/.

Ciasteczka (cookies), itp.

Nasz serwis wykorzystuje ciasteczka (tzw. “cookies”), czyli małe pliki tekstowe wysyłane do komputera odwiedzającego identyfikujące go w sposób potrzebny do uproszczenia i przyspieszenia działania serwisu. Ciasteczka nie zawierają żadnych danych osobowych, są też nieszkodliwe dla komputera, jak również dla użytkownika. Każdy użytkownik może je wyłączyć w ustawieniach własnej przeglądarki, ograniczając jednak tym samym funkcjonalność serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym, w każdej chwili możesz zmienić te ustawienia.